Kde žijú divoké nosorožce?
Väčšina voľne žijúcich afrických nosorožcov sa teraz nachádza len v štyroch krajinách: Južná Afrika, Namíbia, Zimbabwe a Keňa. Pracujeme na ochrane mnohých ich prirodzených biotopov vrátane Mau-Mara-Serengeti a pobrežnej Tanzánie. Túlajú sa najmä po pastvinách a otvorených savanách.
Sú v Severnej Amerike voľne žijúce nosorožce?
Len 4 (2/2) jedincov, všetci vo veku 20+ rokov, sú prítomní v Severnej Amerike a len 5 ďalších je v zajatí na celom svete. V súčasnosti je stav a budúcnosť týchto zvierat neistý.
Sú v Austrálii voľne žijúce nosorožce?
Populácia nosorožcov v súčasnosti existuje v Austrálii a na Novom Zélande pod vedením Asociácie zoologických záhrad a akvárií a austrálskeho plánu riadenia druhov a je dôležité zachovať genetickú diverzitu tejto populácie.
Prečo ľudia lovia nosorožce?
Vo voľnej prírode nemá dospelý čierny alebo biely nosorožec okrem ľudí žiadnych predátorov. Nosorožce sú lovené a zabíjané pre svoje rohy. Hlavný dopyt po rohu nosorožca je v Ázii, kde sa používa v ozdobných rezbárskych prácach a tradičnej medicíne. Roh nosorožca je propagovaný ako liek na opicu, rakovinu a impotenciu.
Aké sú fakty o nosorožcoch?
– Biely nosorožec môže vážiť viac ako 3500 kg (7700 lb). – Biely nosorožec je všeobecne považovaný za druhého najväčšieho suchozemského cicavca (po slonovi).
Aké sú vlastnosti nosorožca?
Charakteristickým znakom týchto zvierat je veľký roh v strede ich tváre; niektoré druhy majú druhý, menší roh. Nosorožce sú zvyčajne sivé, čierne alebo hnedé (hoci jeden druh sa nazýva biely nosorožec) a priemerne vážia asi 1,5 tony (1360 kg).
Sú nosorožce ohrozené?
Slovo nosorožec v skutočnosti znamená nosový roh [2] v gréčtine. Všetky druhy sú extrémne ohrozené, pričom niektoré druhy sú zastúpené menej ako 50 jedincami. Nosorožec je dnes mrazivým príkladom rýchleho a zrýchľujúceho sa miznutia voľne žijúcich živočíchov na planéte [3].