More
  HomeZo sveta zvieratKde žijú snehové leopardy

  Kde žijú snehové leopardy

  Published on

  spot_img


  Kde sa snežné leopardy najradšej motajú?

  Na začiatok sa zdá, že snežné leopardy sa radi zdržiavajú v oblastiach s dobrým výhľadom: na vysokých bidlách, z ktorých sú ľahko viditeľné horské údolia. Podľa výskumníkov je to preto, že takéto miesta umožňujú snežným leopardom vidieť, či sa pod nimi nehýbe korisť. Ak je prítomná korisť, leopard sa môže priblížiť k svojmu lomu zhora.

  Ako to vyzerá, kde žijú snežné leopardy?

  Snežné leopardy žijú na rozsiahlom území severnej a strednej Ázie vrátane Himalájí. V Himalájach žijú leopardy snežné vo vysokých alpských oblastiach, väčšinou nad hranicou lesa a v nadmorskej výške až 18 000 stôp.

  Koľko snežných leopardov zostalo na svete?

  Populácia. Vo väčšine ich výskytu je veľmi vzácnych, odhaduje sa, že 3 500 až 7 000 snežných leopardov zostalo vo voľnej prírode, pričom 600 až 700 v zoologických záhradách po celom svete. Presné počty vo voľnej prírode neboli stanovené kvôli plachej povahe snežných leopardov.

  Odkiaľ majú snežné leopardy svoje meno?

  Slovo leopard k nám pochádza z dvoch gréckych slov, ktoré znamenajú leon pard alebo levia mačka. Slová sa časom menia, a tak n vykĺzlo a dve slová narazili do seba. Podobným spôsobom boli snežné leopardy kedysi známe ako unce. Názov môže pochádzať z latinčiny: luncea, čo znamená rys.

  Latest articles

  More like this