More
  HomeZo sveta zvieratPrečo majú žirafy dlhé krky

  Prečo majú žirafy dlhé krky

  Published on

  spot_img


  Čo dokážu žirafy kvôli dlhému krku?

  Niektorí si myslia, že žirafy si vyvinuli dlhé krky kvôli hrozbe predátorov. Ich dlhý krk im môže pomôcť vidieť predátorov z diaľky a uniknúť. Možno sa im preto vyvinuli dlhšie krky, aby kompenzovali nohy a pomohli im dostať sa k potrave a vode v nižších výškach.

  Ako by Charles Darwin vysvetlil, prečo majú žirafy dlhé krky?

  Lamark by povedal, že predkovia súčasných žiráf mali krátke krky, ale naťahovali ich, keď sa pokúšali dostať na listy stromov; takže ich potomkovia sa narodili s dlhšími krkmi. Darwin by povedal, že v populácii žiráf predkov mali niektoré o niečo dlhšie krky ako iné; žirafy s dlhým krkom boli schopné lepšie sa živiť listami stromov, v dôsledku čoho produkovali viac potomkov.

  V čom majú žirafy s dlhším krkom výhodu?

  Krky sú tiež súčasťou rituálov párenia žiráf a niektorí si myslia, že to môže byť dôvod ich dlhých krkov. Žirafí samci bojujú o nadvládu kývaním krkov na seba. Je výhodou, že majú dlhší a hrubší krk, pretože vďaka tomu majú väčšiu šancu vyhrať boj, a teda sa budú môcť rozmnožovať.

  Ako si žirafy vyvinuli také dlhé krky?

  Stručne povedané, dlhé krky žiráf sú výsledkom generácie za generáciou opakovaného naťahovania a dedenia. Anglický prírodovedec Charles Darwin si tiež myslel, že mimoriadne nohy a krk žirafy musia mať niečo spoločné s hľadaním potravy.

  Latest articles

  More like this