piatok, 8 decembra, 2023

Creating liberating content

horoskop na dnes blizenec

Dobrý deň, Blíženci! V dnešnom horoskope sa budeme venovať vám a tomu, čo...

horoskop na dnes blizenec

Horoskop pre znamenie Blíženci na dnešný deň: Dnešný deň bude pre vás, Blížencov, zaujímavým...

horoskop na dnes blizenec

Dobrý deň, Blíženci! Vítam vás vo vašom dnešnom horoskope, ktorý vám prináša náhľad...

horoskop na dnes baran

Dobrý deň, Barany! Dnes je pre vás skvelý deň na to, aby ste sa...
HomeJedlá a kuchyňaTradičné rakúske jedlá...

Tradičné rakúske jedlá a dezerty, ktoré si získali srdcia domácich aj turistov

Rakúska kuchyňa je bohatá a rôznorodá, ovplyvnená nie len tradičnými jedlami krajiny, ale aj jej susedmi a historickými udalosťami. Rakúsko sa môže pochváliť množstvom tradičných jedál a dezertov, ktoré si získali obľubu nielen u miestnych obyvateľov, ale aj u návštevníkov z celého sveta.
Charakteristické pre rakúsku kuchyňu je používanie čerstvých a kvalitných surovín, ako sú mäso, zelenina, ovocie a korenie. Medzi najobľúbenejšie rakúske jedlá patria schnitzel, tafelspitz, kaiserschmarrn, knödel, sachertorte, wiener würstel a apfelstrudel. V tejto seminárnej práci sa budeme bližšie pozerať na tieto tradičné jedlá a zistíme, prečo sú tak obľúbené medzi domácimi aj turistami.

 • Schnitzel – Schnitzel je ikonickým rakúskym jedlom, ktoré sa vyskytuje na menu každej rakúskej reštaurácie. Ide o plát mäsa (zvyčajne teľacieho alebo bravčového), ktorý sa najprv obalí vo vajci a strúhanom chlebe a potom sa opečie v panvici. Schnitzel sa podáva s hranolkami, šalátom a často s citrónom na ozdobu.
 • Tafelspitz – Tafelspitz je tradičné rakúske jedlo, ktoré sa skladá z vareného hovädzieho mäsa s prílohami. Mäso sa varí spolu s cibuľou, koreňovou zeleninou a bylinkami, čo mu dodáva výnimočnú chuť. K tomu sa podávajú prílohy ako varené zemiaky, reďkovky a jablková omáčka.
 • Kaiserschmarrn – Kaiserschmarrn je sladké rakúske jedlo, ktoré sa často podáva ako dezert. Ide o tradičné palacinke, ktoré sa nakrájajú na malé kusy a potom sa opečú v panvici spolu s maslom a cukrom. K tomu sa podávajú džem, slivková omáčka alebo kompót.
 • Knödel – Knödel sú v Rakúsku veľmi populárne a súčasťou mnohých tradičných jedál. Ide o guľôčky z vareného zemiakového cesta, ktoré sa podávajú s rôznymi prílohami, ako napríklad sekaná, hovädzie mäso alebo kapusta.
 • Sachertorte – Sachertorte je slávne rakúske čokoládové torta, ktorú vytvoril v roku 1832 Franz Sacher. Torta sa skladá z dvoch vrstiev čokoládového cesta s marhuľovou náplňou a je pokrytá čokoládovou glazúrou. Sachertorte sa často podáva s šľahačkou alebo vanilkovou zmrzlinou a patrí k najobľúbenejším dezertom v Rakúsku.
 • Wiener Würstel – Wiener Würstel sú rakúske klobásy, ktoré sa podávajú v rôznych verziách. Najčastejšie sa jedná o klobásy z bravčového a hovädzieho mäsa, ktoré sa varia alebo grilujú. Wiener Würstel sú obľúbeným rýchlym občerstvením a často sa podávajú s hranolkami a horčicou.
 • Apfelstrudel – Apfelstrudel je tradičné rakúske sladké jedlo, ktoré sa skladá z jabĺk, cukru, škorice a korenia zabalených v cestovine. Tá sa vytiahne do tenkého plátku a naplní sa jablkovou zmesou. Apfelstrudel sa pečie v rúre a podáva sa s vanilkovou zmrzlinou alebo šľahačkou.
  Gulasch – je to pikantná hovädzia polievka, ktorá sa často podáva s knedľami alebo chlebom.
 • Marillenknödel – sú to knedle plnené slivkami a podávajú sa s maslom a práškovým cukrom.
 • Käsespätzle – je to rakúska verzia nemeckých halušiek s tvarohom a grilovanou cibuľou.
 • Leberknödel Suppe – je to hovädzia polievka s knedľami plnenými pečeňou.
 • Schweinsbraten – je to pečená bravčová krkovička, ktorá sa podáva s knedľami a červeným kyslým zelím.
 • Tiroler Gröstl – je to tradičné jedlo z Tyrolska, ktoré sa skladá z opečených zemiakov, cibule a klobásy alebo hovädzieho mäsa.
 • Wiener Backhendl – je to klasický rakúske jedlo, ktorým je pečené kuracie mäso v šalátovej omáčke.
 • Salzburger Nockerln – je to sladké dezertné jedlo, ktoré sa podáva v Salzburgu a je vyrobené z kyslej smotany, vajec a práškového cukru.

Rakúska kuchyňa patrí medzi najbohatšie a najchutnejšie kuchyne na svete. Tradičné jedlá a dezerty získali popularitu nielen v Rakúsku, ale aj v celom svete. Rakúski kuchári sú známi svojou láskou k tradičným receptom, ktoré starostlivo prispôsobujú moderným trendom a chuťovým preferenciám. Je skutočne zážitkom pre chuťové poháriky a vrelo ju odporúčame všetkým, ktorí plánujú navštíviť tento kúzelný kúsok strednej Európy.

Get notified whenever we post something new!

spot_img

Create a website from scratch

Just drag and drop elements in a page to get started with Newspaper Theme.

Continue reading

horoskop na dnes blizenec

Dobrý deň, Blíženci! V dnešnom horoskope sa budeme venovať vám a tomu, čo môžete očakávať počas dnešného dňa. Prejdime teda priamo k detailom: Slnko sa momentálne nachádza v vašom znamení a to znamená, že budete mať veľa energie a spôsob,...

horoskop na dnes blizenec

Horoskop pre znamenie Blíženci na dnešný deň: Dnešný deň bude pre vás, Blížencov, zaujímavým a vzrušujúcim obdobím. Vaša zvedavosť a otvorenosť vás privádza k novým zážitkom a príležitostiam, ktoré vám môžu priniesť radosť a uspokojenie. Vaša komunikačná schopnosť bude na...

horoskop na dnes blizenec

Dobrý deň, Blíženci! Vítam vás vo vašom dnešnom horoskope, ktorý vám prináša náhľad do toho, čo vás čaká počas dnešného dňa. Zoznámte sa s tým, čo vám hviezdy prinášajú a inspirujte sa na svoju životnú cestu. Dnešný deň sa pre...

Enjoy exclusive access to all of our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across.